Jak nakrmit štítnou žlázu a mít tak spoustu energie

stitka_194488572_MNěkteří autoři (kupř. dr. Amy Myers, 2019) upozorňují na raketový nárůst problémů se štítnou žlázou. V Americe se jedná o 27 milionů obyvatel a asi 200 milionů lidí po celém světě, o kterých víme, a k tomu miliony dalších, u kterých nebylo onemocnění nikdy diagnostikováno. Dysfunkce štítné žlázy je jedním z nejčastějších nedostatečně diagnostikovaných a špatně léčených onemocnění.

Podle Americké asociace pro štítnou žlázu trpí v průběhu života dysfunkcí štítné žlázy 1 člověk z 8. U žen je přitom pravděpodobnost až osmkrát vyšší než u mužů. Podle stejné asociace si až 60 % lidí s dysfunkcí štítné žlázy neuvědomuje, že má nějaký problém.

Podle prof. Zamrazila z pražského Endokrinologického ústavu v Evropě raketově přibývá lidí, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Důvodem je zejména nedostatek jódu. Toto tvrzení podporují četné statistiky. Jednou z nich je statistika UNICEF, která uvádí, že 52 % populace v Evropě má nedostatek jodu. Česká republika není výjimkou. Na nedostatku jodu je zákeřné to, že jeho symptomy jsou velmi často nerozpoznány a jsou zaměňovány za důsledek hektického života.

Proč je štítná žláza tak důležitá?

Štítná žláza má životně důležitý význam pro každou buňku v těle. Všechny buňky mají receptory na její hormony. To znamená, že žádná z nich nemůže bez štítné žlázy fungovat. Nestačí však mít jen "trochu" hormonů štítné žlázy. Každá buňka potřebuje přesně to správné množství - ani příliš mnoho ani příliš málo.

Příliš málo hormonů štítné žlázy - metabolismus se zpomalí, je vám chladno, trpíte depresí a zácpou, máte otupělý mozek a zastřené myšlení, jste malátní a naprosto bez energie. Přibíráte z každého drobečku. I pohlavní hormony vám mohou vypovědět službu.

Příliš mnoho hormonů štítné žlázy - metabolismus se roztočí závratnou rychlostí, přepadne vás panika, úzkost a časté vyprazdňování střev, možná dokonce i průjem. Budete hubnout, i když budete neustále jíst. Zeslábnou vám svaly a začnou se vám třást ruce.

To jsou však extrémy. Nemusí to dojít tak daleko, ale přesto vám nesprávné množství hormonů štítné žlázy může udělat ze života peklo.

Štítná žláza není samostatná jednotka. Nachází se uprostřed složité komunikační sítě, do níž patří hypotalamus, hypofýza, samotná štítná žláza a nakonec i každičká z vašich buněk. Tento systém zahrnuje několik zpětnovazebných smyček poskytujících neustálý tok informací tak, aby každá buňka dostávala přesně to množství hormonů, které potřebuje. Tato síť se nazývá signalizační systém štítné žlázy a je tak propracovaná, že by zahanbila i internet. Signalizační systém štítné žlázy spolupracuje se všemi ostatními hormony včetně těch stresových, pohlavních a všech hormonů, které umožňují mozku zpracovávat myšlenky a emoce. Když štítná žláza nefunguje, nezpracováváte stres správně. Vaše sexuální funkce mohou být narušeny mnoha různými způsoby: snížením libida, poruchou sexuální výkonnosti, nepravidelnou menstruací, obtížemi s otěhotněním a nebo s udržením těhotenství. Je ovlivněn i váš mozek: dysfunkce štítní žlázy ovlivňuje úroveň úzkosti a deprese, stejně jako schopnost přemýšlet, pamatovat si a soustředit se. 

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy

Nejčastější typ dysfunkce štítné žlázy je autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá štítnou žlázu tak, že ta již nemůže produkovat dostatek hormonů pohánějící buňky. Úkolem je přimět imunitní systém, aby přestal útočit na štítnou žlázu. Pokud trpíte jedním typem autoimunitního onemocnění, je u vás třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku dalšího. Velmi může pomoci speciální úprava stravy.

Jiné dysfunkce štítné žlázy

Pokud vaše štítná žláza funguje nedostatečně, ale není to z důvodu autoimunitního onemocnění, jsou nejčastěji ve hře tyto faktory:

  • Štítná žláza nedostává živiny, které potřebuje k produkci hormonů. Zejména jde o jód.
  • Tělo nedostává živiny, které potřebuje k přeměně hormonů štítné žlázy na aktivní formu, kterou pak může skutečně využívat.
  • Tělo nedostává živiny potřebné k tomu, aby hormony štítné žlázy mohly vstupovat do buněk.
  • Funkce štítné žlázy je narušena nějakou jinou nerovnováhou stresových nebo pohlavních hormonů.
  • Hormony štítné žlázy jsou příliš navázané na bílkoviny v krvi, takže jsou pro buňky nedostupné.

 

Také v tomto případě je nutné provést změny ve stravě a životosprávě.

Úprava stravy

Zejména při autoimunitních onemocněních štítné žlázy je potřebné vyřadit lepek, obiloviny a luštěniny. Jen málo věcí je pro vaše střevo a imunitní systém horších než lepek.

Zásadní roli v úpravě stravy hraje doplnění jódu. Bez jódu nevytvoří štítná žláza vůbec žádný hormon. Zvýšená potřeba jódu v posledních desetiletích také souvisí s toxiny, které se vyskytují všude kolem nás. Mnohé z nich (kupř. halogeny) dokáží oklamat štítnou žlázu, aby je považovala za jód. Vaše štítná žláza tudíž ukládá místo jódu tyto zdraví škodlivé látky a tak dochází k vytěsňování jódu. A v důsledku toho nemá dostatek jódu, který potřebuje k tvorbě hormonů (T3 a T4). Není divu, že zažíváme skutečnou epidemii dysfunkcí štítné žlázy.

Jak doplnit jód?

Přílišná konzumace ryb tento problém nevyřeší, protože mnoho z nich obsahuje těžké kovy a mikroplasty, které mohou našemu tělu spíše uškodit.

A jodizovaná sůl také není žádná výhra, jelikož obsahuje uměle připravený jodid nebo jodičnan draselný, který navíc z otevřené soli velmi rychle vyprchá a dá se z něj předávkovat. Navíc kardiologové usilují o snížení množství soli a tedy i jódu ve stravě. Pokud tělu chybí selen, může nastat závažný problém. Jodovaná sůl (jodidy) se v těle převádí na jód a v těle při tom vzniká peroxid vodíku, látka s oxidačními účinky, která poškozuje buňky štítné žlázy a může spustit autoimunitní reakci. K neutralizaci peroxidu vodíku tělo potřebuje selen.

FotkyFoto_36672453_M 

Mořské plody a ryby
Jód je obsažen v uzené makrele, tresce, stejně tak mořské řasy jsou bohatým zdrojem jódu. U všech těchto potravin je potřeba vzít v úvahu zdro
j, ze kterého pochází. V mnoha z nich se totiž objevují těžké kovy.

Sůl s obsahem jódu
Sůl s jódem je dostupným a levným zdrojem jódu. Není však tajemstvím, že jód ze soli vyprchává a zároveň kardiologové varují před vysokou konzumací soli v potravinách. Nelze však opomenout fakt, že díky jodizaci soli se významně snížil výskyt endemické strumy v Česku.

Brokolice
Brokolice patří mezi potraviny s největším obsahem živin. Je doslova nabitá vitamíny C, K a B, obsahuje hodně kyseliny listové, draslíku, železa a manganu. Je zdrojem antioxidantů a živin, které pomáhají v boji s rakovinou. 100 gramů brokolice obsahuje 15 μg jódu. Stejné množství jódu dostaneme z jednoho vejce.

Mléko a mléčné výrobky
U mléčných výrobků (mléko, tvaroh) se také setkáme s jódem, ale jeho obsah se obvykle neuvádí. Problémem je to, že obsah jódu kolísá dle ročního období a stravy zvířat. Mnoho lidí je dnes také intolerantní na laktózu.

Minerální vody
Naopak u Vincentky jasně známe obsah jódu a dalších potřebných minerálů a ta tak představuje vhodný zdroj jódu. Výhodou je její tekutá forma. I když může být někomu nepříjemná slaná chuť, doporučujeme si alespoň občas vložit tuto minerální vodu do nákupního košíku.  

Přírodní jód IODICA
Pro zajištění stálého přísunu přírodního jódu a dalších minerálů (vápník, sodík, draslík, železo) jednoduchou formou je vhodné užívat denně 20 kapek IODICA přírodního jódu. Štítná žláza a další orgány, kde je jód potřeba, tak nebudou trpět výkyvy v přísunu jódu díky naší nevyvážené stravě a způsobu života.

Jak nám může pomoci přírodní jód?

Přistávací stránka_IODICA produkt-2

Nachlazení v zimních měsících
Dlouhodobé užívání jódu přináší silnou imunitu. Jód ničí bakterie, viry a plísně a pomáhá́ při onemocněních dýchacích cest, chřipce, bronchitidě, pneumonii.

Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu
Jód snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v séru a stabilizuje srdeční rytmus.

Rakovina prostaty, prsu a žaludku
Přírodní jód snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty, prsu a žaludku. V USA pacienti s nejvyšší hladinou jódu měli o 29 % nižší riziko výskytu rakoviny prostaty. Naopak nedostatek jódu je rizikovým faktorem vzniku rakoviny prsu a žaludku.

Tloustnutí a nemožnost zhubnout
Jód ovlivňuje metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Bez správně fungující štítné žlázy nelze zhubnout.

Únava, ospalost, apatie, zapomínání
Jód je palivo pro štítnou žlázu. Její hormony ovlivňují spotřebu kyslíku v tkáních. Jód zlepšuje koncentraci, je nezbytný pro správnou činnost mozku.

Ekzém, psoriáza, akné, suchá pleť, nekvalitní vlasy a nehty
Jód zlepšuje kvalitu a pevnost vlasů, nehtů a kůže. Jód významně pomáhá při ekzému, psoriáze, akné a dalších dermatologických onemocněních.

Těhotné a kojící ženy: onemocnění štítné žlázy, poruchy vývoje plodu, potratovost, nemožnost otěhotnět
Těhotné a kojící ženy mají zvýšenou potřebu příjmu jódu. Až 16 % těhotných žen neví o své poruše štítné žlázy, což může mít fatální důsledky pro matku i plod. Jód je zcela nezbytný pro vývoj mozku plodu. Nedostatek jódu vede k vyšší potratovosti a poruchám plodnosti.

Snížená funkce štítné žlázy
Žádný hormon štítné žlázy se nevytvoří bez jódu, přitom 52 % populace v Evropě má nedostatek jódu.
 

tlacitko

Tlacitko_zpet